Ośrodek Zdrowia w Esseng

Ośrodek zdrowia w Essengu jest pod patronatem św. Aniołów Stróżów.

Odpowiedzialną za jego działalność jest jedna z sióstr, która ma do współpracy miejscowy personel; dwie pielęgniarki, laborant, pracownik obsługujący aptekę i kierowca. W ośrodku tym, przyjmujemy chorych, także z odległych wiosek, ponieważ w ośrodkach państwowych często brakuje lekarstw. Dlatego też wielu chorych pokonuje odległość 30 km wierząc, że u nas otrzymają właściwą pomoc i leki.

Oprócz leczenia ambulatoryjnego, gdzie dziennie przyjmujemy 20-25 chorych, mamy też salę porodową i dwie sale dla 20 chorych. Chorzy, których nie możemy leczyć na miejscu, a najczęściej są to skomplikowane porody, czy też chorzy wymagający interwencji chirurgicznej, przewożeni są do najbliższego szpitala, odległego od nas o 70 km. Pracuje tam lekarz internista, który zarazem musi być chirurgiem.

Dwa razy w miesiącu przyjmujemy kobiety na badania prenatalne. Pomocne jest nam, dobrze wyposażone laboratorium z wykwalifikowanym laborantem. Dwa razy w tygodniu organizujemy wyjazdy do wiosek, ze szczepieniami dla dzieci. Najczęściej spotykamy się z takimi chorobami jak; malaria, robaczyce,

choroby skóry i infekcje dróg oddechowych. Nie brakuje też chorych, którym trzeba opatrzeć rany, a często też zrobić szycie chirurgiczne, gdy pacjenci przychodzą

z głębokimi ranami od maczety. 

Otaczamy szczególną opieką  chorych na HIV wśród, których są również dzieci. Zapobiegamy, na ile jest to możliwe, zakażenia się tą chorobą dziecka od matki.

Na prowadzenie ośrodka zdrowia nie otrzymujemy żadnego wsparcia finansowego od instytucji państwowych.  Chorzy płacą symboliczna sumę, która wystarcza tylko na wypłaty pracowników. Funkcjonowanie ośrodka i wyposażenie go w niezbędne leki, możliwe jest tylko dzięki ofiarności naszych dobroczyńców.

Galeria: