Caritas Polska - 12.10.2019

13 października przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Caritas Polska przekazała 20 tysięcy euro na rzecz jedynego Hospicjum w Rwandzie. Pieniądze wykorzystane zostaną do budowy nowej sali rehabilitacyjnej. Hospicjum w ciągu 5 lat istnienia pożegnało już 150 pacjentów.

Rwandę wszyscy na świecie kojarzą z ludobójstwem sprzed 25 lat. Jest nazywana krajem tysiąca wzgórz, ale też tysiąca problemów. Zgromadzenie Sióstr od Aniołów, które działa tam od 35 lat nie skupia się na problemach natury politycznej, lecz nieustannie przypomina o swoim powołaniu do służby innym. Jednym z miejsc, gdzie szczególnie widoczna jest ich praca znajduje się nieopodal stolicy kraju, w Kabudze, gdzie od wielu lat działa jedyne funkcjonujące w Rwandzie hospicjum – Centrum Opieki Paliatywnej im. św. Jana Pawła II.

Widok fotoreportera wzbudza u jednych pacjentów zainteresowanie, u innych obojętność. Co może w tym momencie myśleć osoba, która znajduje się na ostatnim przystanku przed opuszczeniem świata? Jak postrzegać obiektyw kamery, który ostrzy się na moim obliczu? Czy jako intruza, który wchodzi tam, gdzie istnieje sfera sacrum, tajemnica śmierci? Czy jako szansę na zapisanie swojego obrazu, zostawieniu słów, które inni usłyszą i będą o nas pamiętać? Wrażliwość każdego pacjenta w takich momentach jest inna. Towarzyszy mi siostra Maria Piątek ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, która jest dyrektorem placówki. Bliskość osoby, która na co dzień towarzyszy im w ich cierpieniu upewnia pacjentów, że obecność pracownika Caritas służy ośrodkowi, służy pracy sióstr i ufając im, wszyscy akceptują moją obecność, obdarzając mnie nieśmiałym uśmiechem i zapraszając do swojego świata.

czytaj dalej na stronie Caritas Polska