NTAMUGENGA/Kongo

Ntamugenga

large_Ntamugenga-dom-04.JPGNtamugenga, to miejscowość położona we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, w Prowincji Północnego Kivu. Jest to teren bogaty w złoża mineralne, ale nie korzysta z nich miejscowa ludność tylko różne grupy zbrojne. Dla mieszkańców ostatnie 20 lat to czas ciągłej niepewności, przemieszczania się, życia w obozach dla uchodźców.

Siostry od Aniołów przybyły tu w 1995 r.

Ośrodek Zdrowia w Ntamugenga

Ośrodek Zdrowia w Ntamugenga działa od 1995 roku, obejmując swoim zasięgiem 12 wiosek. Jest nazywany „szpitalem”, posiada 80 łóżek szpitalnych, laboratorium, bank krwi, aptekę, salę porodową i operacyjną, poradnię gruźliczą i dla chorych na AIDS. Oprócz leczenia prowadzone są badania prenatalne i szczepienia, poradnictwo rodzinne i nauczanie naturalnych metod planowania rodziny.

Przedszkole w Ntamugenga

Przedszkole powstało po wojnie w 2008 r. Niespokojny czas kilkumiesięcznych walk i smutne życie na uchodźctwie pozostawiły ślady w psychice każdego mieszkańca tego regionu, a szczególnie tych najmłodszych. Wiadomo, iż dzieci pozostawione same sobie często są zaniedbane i głodne. W Ntamugendze główną zabawą jest dla nich gra w kamyczki czy toczenie patykiem opony od roweru. ..

Adopcja serca w Ntamugenga

large_Ntamugenga-adopcja-04.JPGSiostry prowadzą program "Adopcji Serca" , w którym  opieką  jest objętych ok 240 dzieci w różnym wieku, pochodzących z rodzin biednych, porzuconych, osieroconych. Adopcja jest prowadzona przy pomocy:

- Stowarzyszenia Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata  MAITRI z siedzibą w Gdańsku, Lublinie i Bytomiu. Opieką jest objętych ok 220 dzieci z szkoły podstawowej i średniej.

Subskrybuj RSS - NTAMUGENGA/Kongo