Wiadomości z misji Esseng w czasie pandemii koronawirusa

Kochani Współpracownicy i Przyjaciele naszych misji w Kamerunie

Pamiętamy o Was wszystkich w tym trudnym czasie, który przeżywacie obecnie. Wydaje się, że świat się zatrzymał i uświadamia nam kruchość naszego życia na ziemi. U nas w Kamerunie w naszej misji w Esseng nie odczuwamy tak bardzo napięcia związanego z wirusem, mimo że szkoły są zamknięte od 4 tygodni, granice też zamknięte, w kościołach może być tylko do 50 osób. Zabronione jest organizowane większych spotkań. Wytyczne dotyczące higieny są ogólnoświatowe, ale zachowanie ich w warunkach afrykańskich jest prawie niemożliwe, ponieważ ludzie po wodę chodzą daleko, a mydło to rarytas. Nie wyobrażamy sobie rozwoju wirusa w tych warunkach, kiedy osoba podejrzana o wirusa na zrobienie testu czeka nawet do tygodnia. Wiele jest podawanych informacji na temat korona wirusa, ale mimo to, ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. W większych miastach pojawiają się wciąż nowe przypadki zachorowań.

Nasz Ośrodek zdrowia w Esseng, jest otwarty dla wszystkich chorych i kontynuuje swoją pracę. Zgłaszają sie chorzy głownie z malarią, anemią i z chorobami układu pokarmowego. Zmiana pory suchej na deszczową, jak jest teraz, jest czasem zwiększonej ilości zachorowań.

Rodzice cieszą się, że dzieci nie chodzą do szkoły, gdyż mogą pomagać w polu. Obecnie zaczęła się pora deszczowa i jest to czas sadzenia orzeszków ziemnych.  Od tego tygodnia wprowadzono dla dzieci lekcje w programie telewizyjnym. Dzieci nasze nie mogą uczestniczyć w tym programie, gdyż w naszym regionie nie ma prądu, nie mówiąc o telewizorach. W niedzielę palmową Eucharystia odbyła się na boisku szkolnym, podobnie całe Triduum Paschalne. W tym czasie liturgia jest bardzo uproszczona. W Wielką Sobotę nie było udzielanego sakramentu Chrztu ani Pierwszej Komunii św.

 Kochani Przyjaciele, obecnie przeżywamy okres Wielkanocny, jakże inny jest ten czas tym razem. Jest nam mimo wszytko ofiarowany. Przyjmijmy Krzyż lęku, niepewności jutra, izolacji i w zjednoczeniu z Jezusem znajdujmy siłę do przechodzenia do Nowego życia, którego owocem jest Pokój, Radość i Miłość. Dziękujemy Wam wszystkim za modlitwę, bo wierzymy, że tylko Opatrzność Boża może nas wszystkich ochronić.

Pozostajemy z modlitwą i gorąco pozdrawiamy

Ania, Mirka i Basia
Misjonarki z Esseng