Spotkanie opłatkowe 2023

RELACJA ZE SPOTKANIA OPŁATKOWEGO WSPÓŁPRACOWNIKÓW MISYJNYCH SIÓSTR OD ANIOŁÓW

 

            Tradycyjne spotkanie opłatkowe Współpracowników Misyjnych Sióstr od Aniołów odbyło się jak każdego roku, w okresie świąt Bożego Narodzenia, w dniach 14 – 15 stycznia 2023 r. w naszym domu w Konstancinie. Przyjechało 60 osób z różnych stron Polski. Spotkanie rozpoczęto Koronką do Miłosierdzia Bożego. Tym razem program był dość bogaty, konferencję wprowadzającą w atmosferę misyjną, na temat: „Wierzę w Kościół Chrystusowy” wygłosił były, długoletni misjonarz pallotyn, ks. Zbigniew Pawłowski. Przybliżył nam rzeczywistość misyjną oczyma naocznego świadka. Podzielił się z nami wspomnieniami z pierwszych lat naszej posługi misyjnej, co z perspektywy prawie 40 lat, zabrzmiało niemalże archaicznie. Były też świadectwa o pracy naszych misjonarek, ich pierwsze poczynania i różne przygody.

            Wiadomościami z Misji w Kongo, gdzie nadal toczą się walki, podzieliła się z nami Matka Generalna s. Maria Piątkowska. W Kongo sytuacja jest bardzo napięta, siostry z pewnym momencie znalazły się na linii frontu, było bardzo niebezpiecznie. Wśród ludzi, którzy zgromadzili się w domu sióstr i wokół, kilkanaście osób zginęło. Obecnie sytuacja się stabilizuje, choć walki toczą się nadal.

            W ramach pozdrowień świątecznych, nasze maluchy z przedszkola przysłały nam urocze filmiki obrazujące ich życie i przedstawienia bożonarodzeniowe. Filmiki te zostały wyświetlone na spotkaniu, co było dla wszystkich wielką radością.

            Centrum dnia była Eucharystia w intencji misji, współpracowników misyjnych i ich rodzin. Wieczerza wigilijna była klamrą zamykająca pierwszy dzień spotkania. Podczas tej uroczystej kolacji zaprezentowano Bożonarodzeniowy Montaż Słowno – Muzyczny z żywą wielonarodową szopką, w której wystąpiła Afrykanka, Ukrainiec i Polacy. Uwieńczeniem tego przedstawienia, był liturgiczny taniec afrykański w wykonaniu dziewcząt w strojach narodowych z Rwandy. Ten punkt programu, na koniec, którego rozmowom nie było końca, trwał kilka godzin, co świadczy o panującej atmosferze.

            Drugi dzień pobytu rozpoczęto śniadaniem, a po nim bardzo ciekawe spotkanie z siostrą Beatą Manisimwe, siostrą ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, która jest pierwszą siostrą już po ślubach wieczystych. Obecnie przebywa w Polsce, gdyż podjęła naukę, studiując teologię. Siostra Beata opowiadała o swoim powołaniu, dała też świadectwo o pracy naszych sióstr w Rwandzie i Kongo.

            Następnym punktem programu była Eucharystia. Po kawie i herbacie uczestnicy słuchali interesującego świadectwa na temat: „Będziecie moimi świadkami”, przekazanego przez świecką wolontariuszkę Jagodę, która latem przez okres jednego miesiąca, przebywała na naszej misji w Rwandzie. Przywiozła ze sobą wiele wrażeń, emocji i przeżyć i tym wszystkim dzieliła się z nami. Było to bardzo poruszające opowiadanie.

            Na koniec przekazano najnowsze informacje z misji i wspólnym obiadem zakończono spotkanie opłatkowe. Uczestnicy wyjeżdżali ubogaceni, wspólne świętowanie wytworzyło atmosferę bardzo serdeczną, wręcz rodzinną. Czuło się piękno wzajemnych życzliwych relacji, wręcz więzów, które tworzyły się pomiędzy uczestnikami.