12-14.06.2015r. - Warszawa. IV Krajowy Kongres Misyjny

W dniach 12-14 czerwca 2015 r. odbył się w Warszawie IV Krajowy Kongres misyjny pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału". Patronem IV Kongresu został św. Jan Paweł II, największy misjonarz naszych czasów. Zawdzięczamy mu potwierdzenie aktualności misji i przypomnienie misyjnej natury Kościoła.  Papież Franciszek zachęca nas, abyśmy odważnie wychodzili na "peryferia świata" i wszędzie nieśli Chrystusa.

Kongres miał przyczynić się do przebudzenia misyjnego i odrodzenia zapału, który sprawi, że Chrystus zostanie poznany i pokochany przez tych, którzy jeszcze o nim  nie słyszeli. Było to święto tych wszystkich, którzy są zaangażowani w wielkie dzieło misyjne Kościoła. Był to czas podsumowania dorobku misyjnego Kościoła i wdzięczności za misjonarzy oraz tych, którym sprawa misji leży na sercu, którzy są duchowym i materialnym zapleczem.

W ramach przygotowań do Kongresu w poszczególnych parafiach zostały  zorganizowane wystawy misyjne. W parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Ateńskiej w Warszawie, nasze Zgromadzenie przygotowało wystawę misyjną dotyczącą naszych misji w Afryce.

wystawa Parafia Miłosierdzia Bożego ul. Ateńska Warszawa.JPG

Program Kongresu był podzielony na poszczególne stacje:

12.06.2015 – odbyły się konferencje naukowe na UKSW

13.06.2015 – miały miejsce trzy stacje: dla dorosłych, dla dzieci i młodzieży. Nasze Zgromadzenie wzięło udział w stacji dla dorosłych. Przy Kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim, miałyśmy wystawiany namiot misyjny, w którym znajdowały się eksponaty afrykańskie i pamiątki przywiezione przez misjonarki oraz zdjęcia przedstawiające pracę naszych sióstr.

stacja dorosłych.JPG

DSC05353.JPG

DSC05355.JPG

DSC05356.JPG

DSC05360.JPG

14.06.2015 - "Niedziela Kongresowa" tzw. "Ogólnopolski Festiwal Misyjny". Był to dzień modlitwy za misje w każdej parafii, wspólnocie i rodzinie. W tym dniu odbywały się we wszystkich parafiach Msze św. w intencji misji, festyny i inne wydarzenia, które podkreślały, że jesteśmy Kościołem misyjnym.

Nasze siostry misjonarki, w tym dniu w wymienionych niżej parafiach uczestniczyły we Mszach św. i  dzieliły się  świadectwem  pracy misyjnej, rozprowadzały pamiątki misyjne:

- W naszej Kaplicy w Konstancinie – Jeziornej,

- W Parafii Matki Bożej Anielskiej w Skolimowie,

- W Parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Piszu.
Tutaj również  dzieci zorganizowały kiermasz misyjny. Siostry wzięły udział w diecezjalnych obchodach tzw. Niedzieli Kongresowej na głównym rynku miasta Pisz. W namiocie misyjnym "Siostry od Aniołów w sercu Afryki" można było podziwiać różne eksponaty afrykańskie  przywiezione z misji, porozmawiać z misjonarką lub zakupić pamiątkę.