Ośrodek dożywiania w Ntamugenga

W rejonie Ntamugengi 45% dzieci poniżej 5tego roku życia cierpi na chorobę głodową. Nasz ośrodek dożywiania w Ntamugenga jest jedyną funkcjonującą placówką tego typu w całym Rejonie Zdrowia o powierzchni 948 km². Zagłodzone dzieci są przynoszone do nas z terenów w promieniu 40 km.

Główną przyczyną niedożywienia dzieci jest ubóstwo, zaniedbanie rodziców, ich brak wykształcenia i ignorancja. Posiłki są monotonne i źle przygotowane, tak, że dziecko stopniowo traci apetyt  i przestaje w ogóle jeść.

Problemem wzmacniającym niedożywienie wśród populacji jest też sytuacja częstego zagrożenia i braku bezpieczeństwa w regionie. Często dostęp do pól uprawnych jest ograniczony.

Chorzy przychodzą do ośrodka 2 razy w tygodniu spożywając na miejscu 2 gorące posiłki, a na pozostałe dni otrzymują suchą rację żywnościową do domu.

W ramach działalności ośrodka dożywiana prowadzona jest też edukacja. Rodzice uczą się odpowiedniego przygotowywania pełnowartościowych posiłków, uprawy jarzyn, oraz zasad hodowli zwierząt domowych (króliki, kozy). Hodowla i ogród dostarczają nam mięsa i jarzyn do wzbogacenia diety dla niedożywionych.

Galeria: